• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar

    • MENÇUNA KONAKLARI
    • Gsm:0533 527 42 12
Mençuna Şelalesi

 ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİArtvin Konaklama 
Mençuna Konakları
 ARTVİN OTELLERİ
Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov

Artvin Bungalov Evleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam149
Toplam Ziyaret384904
Hava Durumu

mencuna-ne-demek


Mençuna Şelalesi          Arılı köyü hudutları içerisinde olduğu bilinir. Ancak; Küçükköy sakinleri de şelalenin kendilerine ait olduğunu iddia etmektedirler. Şelaleye bu adı kimin verdiği, bu adının nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Tarafların karşılıklı sahip çıkmaları nedeniyle şelale adının ''Mençuna'' olduğu kanaati doğmaktadır. Zira Laz'ca bir terim olan ''Mençu'' kelimesinin Türkçe karşılığıyla; pay sahibi, yanaşma, paydaş, hissedar, katılımlı anlamına geldiğini, ''na'' ekinin ise; yer yurt veya yöreyi tanımladığını biliyoruz. Öyleyse; orjinali Lazca ile söylenen Mençuna'şi Geçaçxale adının tam tercümesi: Hisseli Yer Şelalesi (çağlayanı) dır.


         Mençuna Şelalesine; Ortacalar köyüne ait tarihi Çifte Köprü mevkisinden kuzey-doğu istikametteki, Kamilet Boğazına doğru dere boyu 4 kilometrelik mesafe kat edildikten ve mevcut akarsunun güney yönüne geçildikten sonra, 300 metre rakımdaki dağlık ve ormanlık bölgeye tırmanılması sonucu varılır. Mençuna şelalesinin yolu bakımsız ve kullanışsız durumda iken, 2009 yılı Şubat ayında Arhavi Kaymakamlığının almış olduğu bir dizi kararlar neticesinde yolun tadilatına başlanmıştır. Halen çalışmaların devam ettiği bölgede önemli sorunlardan biri olan dereden karşıya geçişlerde güvenli bir köprüye gereksinim duyulmasıdır.


           Proje gereği, yapılmakta olan doğaya uygun bir köprü ile yaya geçişi sağlanacaktır. Şelaleye; dere yatağından itibaren 700 metre mesafeyle ormanlık ve fundalık alan içerisinde yaya olarak son derece dik ve güç koşullarda, patika bir yolla ulaşım sağlanmaktaydı. Bu güzergâha program gereği birbuçuk metre eninde çevreye uygun taş ve ağaç basamaklı merdiven döşenerek parkur iyileştirilmiştir. Böylece yöreye gelen turistlere kolaylık sağlanmış olup, sahip olduğumuz kültür ve tabiat varlıklarımızın değerini olumlu yönde etkileyecek ortam sağlanmıştır.


        Mençuna Şelalesinin kaynağını Arılı dağları sırtlarındaki üç küçük arktan ve yayla çaylarının birleşmesi sonucunda oluşan sulardan sağlamaktadır. Şelalenin fiziki görünümü tetkik edildiğinde, iki kademeden meydana geldiği görülüyor. Birinci bölümde; akan suyun 50 metre yükseklikten hiçbir yere çarpmadan alt zemine dökülmesiyle ilk çavlan oluşuyor. Tabanın kayalık ve çanak şeklinde olması nedeniyle dökülen sular 200 metrekare civarında bir göl alanını meydana getirmiştir. Gölde biriken ilk çavlan suyunun taşması ile birlikte, ilk çavlandan gelen su miktarı kadarı gölden aşağıya, 50 metre yükseklikten ikinci bir çavlan olarak hızla dere yatağına dökülüyor. Uzaktan bakıldığında bu iki kademeli, taraçalı çavlanların boşalan suları 100 metre yükseklikten ve tek bir şelaleden akıyormuş gibi algılanıyor.


          Mençuna Şelalesi Mayıs ve Haziran ayında karların erimesiyle suyun debisi normalın çok üzerine çıkmaktadır. Debinin yüksekliği neticesinde akan suyun çıkardığı gürültü yanınızdakinin konuşmasını duyamayacağının kadar yüksektir. Zahmetler sonucu varılan şelalenin görüntüsü ürpertici, manzarası itibariyle muhteşemdir. Çağlayandan kayalık zemine büyük bir hızla dökülerek saçılan sular, özellikle güneşli havalarda yağmur çisesini andıran serpintilere neden olur. Böylece, çevreye saçılan su zerrecikleri yapay yağmura dönüşür. İnsanlar ıslandıklarını anlayamazlar. Akabinde; bu zerreciklerinin güneşle havada buluşması sonucu vadide gün boyu gök kuşağı oluşur. Bulutsuz yaz aylarında, gök kuşağını izleyebilmek Mençuna'da her  zaman mümkündür


   Mençuna Şelalesinin yakınında  Arhavi konaklama ve Arhavi otel kapsamına Mençuna Konakları bulunmaktadır. Yöre mimarisine uygun ahşap ve taş kombinasyonuyla yapılan konaklayabilirsiniz.kaynak : Ali İmdat Özçakmak

Artvin Otelleri

Arhavi Otelleri
 ARHAVİ OTELLERİ
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat