• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar

    • MENÇUNA KONAKLARI
    • Gsm:0533 527 42 12
Mençuna Şelalesi

 ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİArtvin Konaklama 
Mençuna Konakları
 ARTVİN OTELLERİ
Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov

Artvin Bungalov Evleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret384382
Hava Durumu

mencuna-selalesi-hakkinda-bilgi

             Mençuna Şelalesi Hakkında Bilgi
       Doğu Karadenizin en büyük şelalesi olan Mençuna Şelalesi, Artvin'in Arhavi ilçesindedir. Arhavi şehir merkezinden 15 km içerde olan şelale, Artvin'e gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biridir.
 
       Doğa severlerin ''Türkiye'nin saklı cenneti olarak nitelendirildiği Kamilet Vadisi el değmemiş doğal yaşlı ormanları, bitki çeşitliliği, dereleri, yaban hayatı, tarihi köprüleri ve doğa harıkası şelaleleriyle en önemli turizm potansiyeline sahiptir.

      Dereler üzerine kesme taşlardan yapılmış tarihi köprüleri ve yağmur ormanlarındaki gibi çok zengin ve gür bitki örtüsüyle kaplı doğal güzellikleri bir arada  barındıran Kamilet vadisi'nin en çok dikkatı çeken birisi de Mençuna Şelalesidir. Her yıl ziyaretçi sayısını giderek artıran Mençuna Şelalesi, araba yolundan 15-20 dakikalık doğa içerisinde yürüyerek ulaşılması mümkündür.


     
            İki basamaktan oluşan şelale, Arılı Köyü dağlarına bağlı olarak suyunu sazlık yaylasından küçük ırmakların birleşmesinden doğar. Yaklaşık 50 metrelik bir kademeden sonra taşlara çarpan ikinci bir 50 metrelik kademeden sonra göl üzerende dökülmektedir. Doğal yaşlı ormanlar, tropikal iklim kuşağına benzer geniş yapraklı bitki örtüsü, şelale ve vadi tabanındaki göl, görenleri kendine hayran birakıyor. Yoğun nemin hakim olduğu bölgede, şelaleden saçılan su zerrelere de güneşli havalarda gökkuşağını oluşturuyor. 

       Şelale ziyaret edenlerin sayısı giderek arttığı ve bu ziyaretçilerin daha çok yerli turistlerden oluştuğu ancak yabancı turistlerin de dikkatını çektiğini görmekteyiz. Özellikle arap turistlerin dikkatini gerek konaklama yapmak için Mençuna Konaklarında internetten özellikle www.booking.com web sitesinden rezervasyon yaparak gelmektedirler.


     
          Mençuna Şelalesi'ne giden patika yol üzerindeki flora ve doğal yaşlı el değmemiş ormanların olması turistlerin ilgisini daha da çekmektedir. Şelaleden düşen su miktari ise yıl içindeki yağış miktarına bağlı olarak değişmektedir. Yağışların bol olduğu günlerde akan suyun miktarından dolayı şelaleye yanaşmak zordur. 
      
      Vali Kemal Cirit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Artvin'in el değmemiş coğrafyası ile turizmde alternatifi olmayan bir şehir olduğunu söyledi. Tarihi kiliseleri ve köprüleri, tepeleri, her daim karlı yüksek dağları, krater gölleri, yemyesil yaylaları ve ormanlarının arasında mavi boncuk gibi parıldayan gölleriyle Artvin'in ziyaretçilerine bambaşka bir dünya sunduğunu ifade eden Vali Cirit, ''Doğa ile bütünleşmek , kültür zenginliğini yansıtan samimi insanlarla tanışmak istiyorsanız, tam da aradiğiniz yer Artvin.

      Artvin'de tatil yapmak istiyenler için kamp yerleri, doğa yürüyüşleri, kayakmerkezi, cip safari, raftıng ve kano gibi çeşitli alternatifler bulunmaktadır.
Artvin'in, Türkiye'nin flora ve fauna açısından en zengin bölgelerden biridir.

      Artvin ilimiz 3 milli parkıyla Antalya ile eşdeğerdir.UNESCO tarafından 2005 yılında koruma altına alınan Camili (Macahel) bölgesi, Türkiyenin ilk ve tek biyosfer rezerv alanıdır. İlimizi alternatif turizmde alternatifsiz il haline getirmek için çeşitli etkenler ve tanıtımlar yapılmaktadır.

      Mençuna Şelalesi son zamanlardaki turistlerin yoğun olarak gösterdikleri ilgi ve birazda tanıtılması durumunda Uzungöl, Ayder Yaylası ve Sümela Manastırı gibi Karadeniz'in simge turistik mekanlarından biri hale geleceğini umuyoruz.


Artvin Otelleri

Arhavi Otelleri
 ARHAVİ OTELLERİ
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat