• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar
Mençuna Şelalesi

 

 ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİ
Mençuna Konakları

 ARTVİN OTELLERİ

Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov

 Mençuna konakları

Artvin Bungalov Evleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam198
Toplam Ziyaret521153
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.375213.4288
Euro15.140015.2007
Hava Durumu

Mençuna Konakları - Artvin Arhavi Otelleri - Ahşap Bungalov Evler

Mençuna Konakları

Mençuna Konakları - 0 533 527 4212 - Mençuna Şelalesi Manzaralı

 

Batum Ne Yapılır ?


Batum'da Ne Yapılır ?

       Komşumuz Gürcistan’ın en popüler şehirlerinden birisi olan Batum, son zamanlarda ülkemizde de gözde bir tatil adresi konumuna geldi. Özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, tarihi ve kültürel geçmişi, sıcakkanlı insanları, şahane doğası, lezzetli mutfağı ile keşfedilesi bir şehir. Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında yer alan şehir, Artvin ve Ardahan illerimizin sınırında, Sarp sınır kapısından sadece 20 km uzakta yer alıyor.

Manolya ağaçlarının eşlik ettiği geniş bulvarları, heykellerin süslediği parkları, tertemiz sahilleri, Roma, Bizans, Pontus, Osmanlı ve Sovyet izlerini taşıyan tarihi dokusunun özenle korunduğu ilginç ve etkileyici mimariye sahip binaları ile Batum, eski ve yeninin; yeşil ve mavi ile harmanlandığı bir şehir.

Görüecek yerler

Batum Bulvarı; Batum sahil şeridinde, Karadeniz kıyısı boyunca uzanan Batum Bulvarı, dünyanın en uzun bulvarlarından birisi. Dağ ve deniz arasında kurulmuş şehirlerin cazibesini taşıyan Batum’u yaşamın en iyi yollarından biri de, bu bulvarda uzun yürüyüşler yapmak.


Batumi Boulevard (Seaside Park)

Geçmişi 1881 yılına kadar dayanan, başlangıçta 1,5 km olan bulvarın uzunluğu şimdilerde 7 km’yi geçiyor. Tamamı bittiğinde, şehir merkezinden havalimanına kadar uzaması ve toplam uzunluğunun 15 km’yi aşması bekleniyor.

Bir zamanlar şehrin çöplüğü olarak kullanılan yer, sihirli ellerin dokunmasıyla bir cennete dönüşmüş. Palmiye ağaçları gölgesinde uzayan bulvar boyunca, ışık ve müzikle dans eden çeşmelere, etkileyici heykellere, ilginç mimariye sahip yapılara rastlamak mümkün. Bisiklet yolu ise bulvara ayrı bir renk katıyor.

Bulvarda yer alan, İtalya’daki Pisa kulesini andıran kule restoran; ters şekilde inşa edilmiş ve 24 saat boyunca Laz yemekleri ağırlıklı menüsü ile hizmet veren Beyaz Restoran; nefis bir aydınlatma ile geceleri dev bir şamdana dönüşen Adalet Sarayı başta olmak üzere pek çok anıt ve yapı şehrin siluetini değiştirmiş.

Medea Heykeli; Avrupa Meydanı’nın ortasın yükselen, elinde altın post olan Medea Heykeli, Batum’a her gelenin mutlaka uğradığı bir yer. Altın Post, Yunan mitolojisinde ihtişamı, zenginliği ve iktidarı sembolize eden postun adıdır. Eski Yunanlılar için “dünyanın bittiği yer” olan Kafkaslar, Yunan mitolojisinde önemli bir yeri olan Jason ve Argonotlar efsanesinin de yaşandığı yerdi. Şehri yürüyerek gezenler, hemen her yerden görülebilen şehrin bu simge yapısı ile yollarını kolayca bulabilirler.


Medea Heykeli, Batumi

Eski postane Binası; Batum’un en gösterişli ve dikkate değer binalarında biri olan Eski Postane Binası, şehrin iki merkez caddesinin kesiştiği noktada yükseliyor.

Alfabe Kulesi; Gürcüce, 2000 yıllık alfabesiyle yaşayan en eski dillerden birisi. Dünyada halen kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü Alfabesine ithafen, üzerinde Gürcü alfabesinin 33 harfinin yazılı olduğu, 130 m. yüksekliğindeki Alfabe Kulesi, kubbeli yapısı ve modern tasarımı ile dikkat çekiyor. Alfabe Kulesi (Alphabet Tower) Radisson Hotel’in hemen yakınında yer alıyor.


Alfabe Kulesi, Batum

Tiyatro Meydanı; Batum için bir heykeller şehridir denebilir; Tiyatro Meydanı’nda yer alan deniz tanrısı Poseidon Heykeli ise şehrin en görkemli heykellerinden birisi. Neptün olarak da anılan, altın rengindeki heykel, etkileyici bir çeşmenin üzerine kurulmuş. Tiyatro Meydanı’nda yer alan 625 sandalyeli, 125 yıllık geçmişe sahip opera binasını da görmeden geçmeyin.

Batum Piazza Meydanı; Burası şehrin merkezi de sayılabilecek bir yer. Sık sık konser ve konferanslar için de kullanılan meydan, mimari özellikleriyle tipik bir İtalyan meydanını anımsatıyor. Meydanın orta kısmındaki alanda yere döşenmiş mozaikler dikkatlerden kaçmamalı. Meydan, soluklanmak ve kahve içmek için de şahane bir de kafeye sahip. Cafenin mimarisi ve tavan süslemeleri dikkate değer.

Ali ve Nino Heykeli; Amerika’da yaşayan heykeltıraş Tamara Kvesitadze’nin, Azeri yazar Kurban Said’in, Azerbaycanlı genç ile Gürcü kız arasındaki aşkı anlattığı “Ali ve Nino” öyküsünden esinlenerek yaptığı heykel, Aşk Heykeli olarak da adlandırılıyor. Müzik eşliğinde dönerek pozisyon değiştiren bir kadın ve bir erkekten oluşan, 7 metre yüksekliğindeki metal heykeller, birbirlerine doğru hareket ederek her 10 dakikada birleşiyor. Birbirine kavuşan sevgililerin bir bütün olduğu anlatan heykel gece ışıklandırması ile izlemek gerek.


Ali-Nino Heykeli, Batum

Botanik Bahçesi; Dünya’nın en büyük 2. botanik Bahçesi olan Batum Botanik Garden, şehrin 10 kilometre kadar kuzeyinde yer alıyor. Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alan bahçe, 100 yıldan fazla geçme sahip. 5000’den fazla bitki türü barındıran bahçe tam bir oksijen deposu. Kuş ve kurbağa seslerinin eşlik edeceği uzun yürüyüşler yapmak için daha iyi bir yer olamaz.

Kutsal yerleri ziyaret edin; Acara halkı, Roma döneminde Hristiyanlığı kabul etmiş. Osmanlı’nın Kafkasya bölgesini fethiyle birlikte, 15. yüzyıldan itibaren halkın büyük bölümü Müslümanlığı benimsemiş. Bir Osmanlı eseri olan 1860’lı yıllardan kalma Batum (Orta) Camii; Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş 3 kubbeli Virgin Mary Kilisesi (Cathedral Church of Virgin Mary); Piazza Meydanının hemen yakınındaki St Nickolas Church görülebilir.

Eğlenecek yerler

Deniz Keyfi; Gürcistan sahil boyunca denize girilemeyen hiçbir kesim yok zaten. Karadeniz’in hırçın yapısı Batum’da daha sakin bir havaya bürünmüş. Plajı oldukça taşlı bir yapıya sahip olan Batum’un sahil şeridi boyunca her yerde denize girilebiliyor.


Batum Plajı

Sputnik Tepesi; Bir şehri izlemenin en güzel yerlerinden birisi ona yukarıdan bakmaktır. Merkezden 10 dakika araç sürüşü uzaklıkta yer alan tepe, gün batımı izlemek için de ideal bir yer. Tepede yer alan restoranda akşam yemeği alınabilir ve ünlü Gürcü şarapları tadılabilir.

Ferris Wheel; Alfabe Kulesi’nin yakınında, Batum Bulvarı’nın sonunda yer alan, 55 metre yüksekliğindeki dönme dolap ile Batum’u yukarıdan seyredin. Bir turunu 15 dakikada tamamlayan dönme dolap sadece 3 Lari.

Işık ve Su Dansı Gösterileri; batum geceleri bambaşka bir kimliğe bürünüyor. Binalar, parklar ve havuzlar şahane bir ışıklandırmaya sahip. Batum Bulvarı boyunca yer alan bazı yerlerde, akşam saatlerinde müzik eşliğinde su ve ışık gösterileri sunuluyor. Gece 21 sonrasında Adalet Sarayı yakınlarındaki gölet üzerinde ise daha görkemli sunumlar yapılıyor. Akşam yürüyüşlerini renklendirmek için ideal.


Ferris Wheel ve Alphabetic Tower, Batumi

Batum Gece Hayatı; Batum ülkemizde gece hayatı ile öne çıkmış bir şehir. Bunun de temelinde kumarın serbest olması var. Hemen her sokakta, makine oyunlarını oynayabileceğiniz salonlar var, büyük kulüplerde ve otellerin casinolarında masa oyunları bulunuyor. Sınırı geçip sırf kumar oynamaya gelen Karadenizlilerden dolayı Batum’a Laz Vegas dendiği de oluyor! Casionlar dışında çok sayıda cafe ve disko da bulunuyor. Yalnız bunlar şehrin farklı yerlerine dağılmış vaziyette. Gece kulüpleri arasında Sublime ve Soho nezih bir ortam adına tercih edilebilir.

Artvin Otelleri

Arhavi Otelleri

 ARHAVİ OTELLERİ

Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri

Artvin Arhavi Otelleri

Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat